7 200 Kč má možnost ušetřit na dani ještě letos každý z nás
10. 10. 2024
6 min.
Každý, kdo do konce roku uzavře smlouvu na dlouhodobý investiční produkt (DIP), může ještě za letošní rok využít daňové zvýhodnění, které je s ním spojeno. Od základu daně z příjmů fyzických osob mohou všichni klienti DIP odečítat celou investici od první koruny až do 48 000 Kč ročně. Dle zákonem stanovených podmínek není nutné, aby byly částky do DIP odkládány pravidelně každý měsíc. Do posledního prosince tak stačí vložit najednou celou sumu, jejíž výše závisí na možnostech a preferencích každého z nás, a tím uspořit na dani až 7 200 Kč ještě za letošní rok.
Do dlouhodobého investičního produktu (DIP) je možné spořit od začátku letošního roku. Jde vedle „penzijka“, které má dvě formy, a to penzijního připojištění (PP) a doplňkové penzijního spoření (DPS), o třetí produkt zajištění na stáří podporovaný státem. DIP je v podstatě daňově zvýhodněný režim investování, který získáte, pokud si zvolíte některý ze široké škály schválených investičních nástrojů (cenných papírů investičních fondů, akcií, dluhopisů nebo dokonce i spořících účtů) od jednoho nebo více poskytovatelů. Aby mohli poskytovatelé nabízet DIP, musí splňovat zákonné podmínky a být evidováni Českou národní bankou na speciálním seznamu. Pro DIP, podobně jako pro DPS, platí, že pro čerpání výhod od státu je nutné spořit alespoň 10 let a finanční prostředky vybrat nejdřív v 60 letech.
Vzhledem k tomu, že v rámci DIP není vyplácen státní příspěvek, mohou jeho účastníci uplatnit daňový odpočet až do výše 48 000 Kč ročně již od první koruny, kterou do DIP odloží (v případě „penzijka“ je možné z daní odečíst až částku, na kterou není čerpán státní příspěvek).
Pro získání daňové úspory můžete v rámci DIP spořit jak pravidelně na měsíční či čtvrtletní bázi, tak nárazově či nepravidelně, a to alespoň jednou ročně. Každý má tak šanci využít daňové úlevy ještě letos, stačí do konce roku vložit celou libovolnou částku najednou. Konkrétní daňová úspora je pak závislá na její výši a sazbě daně. Kdo podléhá dani 15 % a ročně odloží například 6 000 Kč, ušetří na daních 900 Kč, u částky 12 000 Kč se bude daňová úspora rovnat 1 800 Kč, odložíte-li ročně do DIP 24 000 Kč, uspoříte na dani 3 600 Kč. V případě, že do DIP odložíte 48 000 Kč za rok (což odpovídá 4 000 Kč měsíčně), můžete využít maximální daňovou úlevu ve výši 7 200 Kč. (Pokud na vás doléhá zvýšená daňová sazba 23 %, pak může vaše maximální daňová úleva činit dokonce až 11 040 Kč).
DIP se oproti „penzijkům“ liší v tom, že může mít vyšší výnosový potenciál (ten se odvíjí od konkrétního zvoleného produktu a konkrétního poskytovatele), ale též větší flexibilitu, které lze využít právě pro daňovou úlevu. DIP zároveň podporuje svobodu výběru investičního nástroje podle profilu a preferencí jednotlivce. V rámci DIP si tak můžete sestavit své portfolio investováním do více nástrojů u jednoho nebo i více poskytovatelů. Na všechny smlouvy DIP se však vztahuje daňová úleva.
Kdo chce maximalizovat výhody státní podpory, může vhodně zkombinovat DIP a DPS (do systému penzijního připojištění již není možné od roku 2012 vstupovat). To ukazuje modelový příklad. Zatímco penzijní spoření nabízí státní příspěvek až 340 Kč měsíčně a po jeho dosažení také daňové zvýhodnění, DIP otvírá cestu k daňové úspoře hned od první koruny až do výše 48 000 Kč ročně. Pokud si klient odkládá do „penzijka“ 1 700 Kč měsíčně a do DIP 48 000 Kč ročně, získá od státu 4 080 Kč ročně na státním příspěvku a zaplatí o 7 200 Kč méně na dani z příjmů. Kombinace DIP s penzijním spořením tak umožňuje maximalizovat podporu státu, která na příspěvcích a daňové úspoře dosahuje za rok celkem až 11 280 Kč (při sazbě daně 15 %).
Cílem spuštění DIP bylo přimět lidi, aby se začali více finančně zabezpečovat na stáří. V optimálním případě co nejdříve. Podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR si na důchod nespoří celých 42 % Čechů. Dnes zajišťuje přes 90 % příjmů důchodců stát. S tím, jak poroste počet lidí v důchodovém věku, se bude zvyšovat tlak rostoucích výdajů a klesajících příjmů na státní rozpočet. Je tak zřejmé, že budoucí důchody budou muset být v poměru ke mzdám mnohem nižší než dnes. Pro ty, kteří si budou chtít i v penzi udržet životní standard, plnit si své sny a vést aktivní život dle představ, pak nebude moci být důchod od státu jediným zdrojem příjmů.
Vlastní peníze vs. potenciální výnos investice
Na 10letém horizontu tvoří vlastní peníze téměř 3/4 koncové částky. Na 40letém horizontu je to obráceně – 3 ze 4 korun, které získáte, jste do spoření sami nemuseli vložit, ale obdrželi je jako výnos.