Časté dotazy
III. pilíř důchodového systému v České republice zahrnuje soukromé formy spoření a investování, které mají za cíl doplnit státní penzi a zvýšit finanční zabezpečení v důchodu. Zahrnuje penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření a dlouhodobý investiční produkt.
Pro získání daňové úlevy musíte peníze do DIP odkládat minimálně 10 let a vybrat si je nejdříve v 60 letech. Zákon však stanoví i další případy, kdy je nutné vracet již poskytnutou daňovou podporu.
Penzijní připojištění (PP) je tradiční forma spoření, do které od konce roku 2012 nemohou vstupovat noví účastníci. Nabízí státní příspěvek, daňové zvýhodnění a jistotu nezáporného výnosu, avšak bez možnosti volby investiční strategie. To vede k velice nízkým výnosům. Doplňkové penzijní spoření (DPS) naproti tomu umožňuje výběru ze tří investičních strategií, které mohou krátkodobě klesat i do záporu. Díky tomu přináší DPS o něco vyšší zhodnocení, které však dlouhodobě maximálně pokrývá inflaci a neposkytuje reálné zhodnocení zde vložených peněz.
Dlouhodobý investiční produkt je forma investice s potenciálem vyššího výnosu. Na rozdíl od penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření je více zaměřen na akciové trhy a další výnosnější aktiva. Ty jsou často spojeny s vyšším krátkodobým kolísáním, které však může být „vyhlazeno“ dostatečně dlouhým investičním horizontem.
Daňové výhody se liší podle konkrétního produktu. Pro všechny tři typy produktů spoření na stáří (penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření a dlouhodobý investiční produkt) platí, že investice do nich lze samostatně nebo v libovolné kombinaci odečíst ze základu daně z příjmů fyzických osob až do výše 48 tisíc Kč ročně. Totéž platí pro příspěvky zaměstnavatele, které mohou dosáhnout až 50 tisíc Kč ročně a jsou osvobozeny jak od daně z výnosů, tak od odvodů na zdravotní a sociální pojištění placené zaměstnavatelem. Výhodou DIP je, že lze ze základu daně odečíst celou investovanou částku již od první koruny. U PP a DPS naproti tomu až částku nad 1 000 Kč, do které účastník čerpá státní příspěvek. Tato částka se od 1. 7. 2024 zvýší na 1 700 Kč měsíčně.
Ano, je to možné. V případě předčasného výběru, tj. před souběžným splněním podmínek, že do produktu spoříte nejméně 10 let a vybíráte z něj nejdříve v 60 letech věku, přijdete o státní příspěvky, případně o daňové zvýhodnění, pokud jste je čerpali.
Jako u každé investice existují i zde určitá rizika, včetně pravidla, že čím vyšší je očekávaný výnos, tím jsou zpravidla vyšší i rizika s tím spojená. To je však možné řídit diverzifikací investic a vhodným výběrem investičních aktiv v závislosti na vašich znalostech, zkušenostech, toleranci k riziku a investičních cílech.
Investování na důchod bude klíčové pro zajištění bezstarostného a aktivně prožitého důchodu, zejména s ohledem na trend stárnutí populace a prohlubující se nerovnováhu mezi příjmy a výdaji státního důchodového systému. Důchody budou muset být v poměru ke mzdám nižší než dnes, a proto bude nutné, aby budoucí senioři financovali část svých životních nákladů z vlastních zdrojů.
V rámci DIP můžete investovat do podílových listů investičních fondů, veřejně obchodovaných akcií, dluhopisů či nástrojů peněžního trhu.
Nemusíte. Možné je vybrat si jeden nebo hned několik investičních produktů, do kterých budete v rámci DIP investovat. Možné je uzavřít také více smluv k investování nebo DIP kombinovat s penzijním připojištěním, penzijním spořením či životním investičním pojištěním. Na všechny tyto produkty spoření na stáří dohromady se vztahuje daňové zvýhodnění až 48 tisíc Kčročně a příspěvek zaměstnavatele až 50 tisíc Kč ročně.
Vlastní peníze vs. potenciální výnos investice
Na 10letém horizontu tvoří vlastní peníze téměř 3/4 koncové částky. Na 40letém horizontu je to obráceně – 3 ze 4 korun, které získáte, jste do spoření sami nemuseli vložit, ale obdrželi je jako výnos.