Spoření na stáří s podporou státu III: Dlouhodobý investiční produkt

11. 6. 2024

6 min.

Spoření na stáří je klíčovou součástí finančního plánování, která umožňuje zajistit si pohodlný život v důchodu. Protože je i v zájmu státu, aby se do budování soukromých zdrojů na přilepšení k penzi zapojilo co nejvíce lidí a snížilo tím svou závislost na penzi od státu, existují již tři státem podporované produkty, které lze k zajištění na stáří využít.

Patří mezi ně „penzijko“, a to ve dvou formách – penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření. Od roku 2024 se k nim přidala novinka dlouhodobý investiční produkt. Ne každý přitom ví, že se tyto produkty vzájemně nemusí vylučovat. Je naopak možné je vhodně kombinovat, a tím dosáhnout vhodné diverzifikace úspor na stáří a maximalizace výhod státní podpory.

V tomto příspěvku, který je třetím v sérii čtyř článků, si představíme nejmladší z nástrojů podporovaných státem – dlouhodobý investiční produkt (DIP). Podobně jako u DPS také pro DIP platí, že pro čerpání výhod od státu je do nich nutné spořit alespoň 10 let a finanční prostředky vybrat nejdříve v 60 letech věku.

Dlouhodobý investiční produkt (DIP)

Dlouhodobý investiční produkt je nový nástroj spoření na stáří, který byl zaveden od 1. 1. 2024 s cílem motivovat občany k dlouhodobému investování na stáří pomocí nástrojů pro to určených. DIP je vlastně daňově zvýhodněný režim investování, který získáte, pokud si zvolíte některý ze široké škály schválených investičních nástrojů (podílových fondů, akcií, dluhopisů nebo dokonce i spořicích účtů) od jednoho nebo více poskytovatelů. Aby mohli nabízet DIP, musí splňovat zákonné podmínky a být evidováni Českou národní bankou na speciálním seznamu.

Data o počtu účastníků DIP nejsou známa, ale z dat Asociace penzijních společností vyplývá, že v průběhu 1. čtvrtletí 2024 opustilo penzijní připojištění či doplňkové penzijní spoření více než 55 000 lidí.

Daňové zvýhodnění:

Vzhledem k tomu, že v rámci DIP není vyplácen státní příspěvek, mohou jeho účastníci uplatnit daňový odpočet až do výše 48 000 Kč ročně, již od první koruny, kterou do DIP odloží (v případě „penzijka“ si můžete z daní odečíst až částku, na kterou nečerpáte státní příspěvek). DIP tak může být vhodný zejména pro střadatele, kteří mají roční základ daně z příjmů alespoň ve výši, kterou chtějí v rámci DIP odkládat.

Podmínkou daňového zvýhodnění u DIP není na rozdíl od „penzijka“ pravidelná měsíční úložka. Pro získání daňové úspory až 7 200 Kč ročně můžete v rámci DIP spořit jak pravidelně na měsíční či čtvrtletní bázi, tak nárazově či nepravidelně, a to alespoň jednou ročně.  Pro využití maximální daňové úlevy je nutné do DIP za rok odložit 48 000 Kč (což odpovídá 4 000 Kč měsíčně).

Příspěvek zaměstnavatele:

Zaměstnavatel může svému zaměstnanci v rámci benefitů přispívat na jakýkoli státem podporovaný produkt spoření na stáří, tedy nově také na DIP, a to částkou až 50 000 Kč ročně, která nepodléhá odvodům na sociální a zdravotní pojištění, a je pro něj i daňově uznatelným nákladem.

Charakteristika:

DIP se oproti oběma „penzijkům“ liší v tom, že může mít vyšší výnosový potenciál (ten se odvíjí od konkrétního zvoleného produktu od konkrétního poskytovatele), větší flexibilitu, kdy a kolik odkládat, a podporuje svobodu výběru investičního nástroje podle profilu a preferencí každého klienta. V rámci DIP si tak můžete sestavit své portfolio investováním do více nástrojů u jednoho nebo více poskytovatelů, a to již od první odložené koruny až do výše 48 000 Kč ročně.

Zároveň lze mít sjednán DIP u více poskytovatelů či si dokonce sjednat více smluv v režimu DIP i jen u jednoho poskytovatele.

Závěr

DIP nově otvírá cestu k investičním nástrojům s potenciálem vyššího zhodnocení prostředků, než je tomu v případě „penzijka“. Protože je státní podpora DIPu založena čistě na daňovém zvýhodnění, je DIP vhodný pro toho, kdo státu skutečně odvádí daň z příjmů. DIP poskytuje největší míru svobody ve volbě nejen poskytovatele, ale i konkrétních produktů, které si investor do DIP zařadí. Nejde vlastně o produkt jako takový, ale o režim investování. Pokud splníte dané podmínky, můžete investovat podle svých preferencí (tedy jako byste investovali i bez DIP) a navíc díky tomu odvádět státu ročně až o 7 200 Kč na dani z příjmů méně.

Další články

Odliv Čechů ze „starého penzijka" zrychluje. Na vzestupu jsou naopak DPS a DIP

Odliv Čechů ze „starého penzijka" zrychluje. Na vzestupu jsou naopak DPS a DIP

Na důchod si nespoří 42 % Čechů. Řešením se pro ně může stát nový nástroj DIP

Na důchod si nespoří 42 % Čechů. Řešením se pro ně může stát nový nástroj DIP

Důchodová kalkulačka potvrzuje: Optimální je začít spořit na důchod co nejdříve

Důchodová kalkulačka potvrzuje: Optimální je začít spořit na důchod co nejdříve

Vlastní peníze vs. potenciální výnos investice

Na 10letém horizontu tvoří vlastní peníze téměř 3/4 koncové částky. Na 40letém horizontu je to obráceně – 3 ze 4 korun, které získáte, jste do spoření sami nemuseli vložit, ale obdrželi je jako výnos.