Zvolte DIP a sestavte si své vlastní investiční portfolio
17. 10. 2024
7 min.

Dlouhodobý investiční produkt umožňuje složit si své vlastní investiční portfolio. Na výběr jsou nejméně tři základní strategie, které se liší přístupem k riziku. I když volba závisí na preferencích každého z vás, v potaz byste měli brát mimo jiné i počet let, které vám zbývají do odchodu do důchodu. Platí, že čím dříve si začnete odkládat na stáří, tím rizikovější můžete zvolit strategii. Delší čas v tomto případě totiž vydělává za vás a dostatečně vykryje i případná období propadu akciových trhů.
Dlouhodobý investiční produkt (DIP) jako nástroj spoření na stáří byl zaveden začátkem letošního roku. Cílem bylo motivovat občany k dlouhodobému investování na důchod pomocí nástrojů pro to určených. DIP je vlastně daňově zvýhodněný režim investování, který získáte, pokud si zvolíte některý ze široké škály schválených investičních nástrojů (cenných papírů investičních fondů, akcií, dluhopisů nebo dokonce i spořících účtů) od jednoho nebo více poskytovatelů. Aby mohli DIP nabízet, musí splňovat zákonné podmínky a být evidováni Českou národní bankou.
DIP je třetím státem podporovaným produktem, který lze využít k zajištění na stáří. Kromě něho to je „penzijko“, které má dvě formy, a to penzijní připojištění, do něhož již od roku 2012 není možné vstupovat, a doplňkové penzijní spoření. Jak pro „penzijko“, tak pro DIP platí, že pro čerpání výhod od státu je do nich nutné spořit alespoň 10 let a finanční prostředky vybrat nejdříve v 60 letech věku.
DIP se ale oproti „penzijkům“ liší v tom, že může mít vyšší výnosový potenciál (ten se odvíjí od konkrétního zvoleného produktu od konkrétního poskytovatele), větší flexibilitu, kdy a kolik odkládat, a podporuje svobodu výběru investičního nástroje podle profilu a preferencí každého klienta. V rámci DIP si tak můžete sestavit své vlastní portfolio, a to i u více poskytovatelů DIP. Na výběr jsou obecně minimálně tři základní strategie: konzervativní, vyvážená a dynamická. Ty nicméně nejsou v rámci DIP nijak povinně zakotveny či regulovány, a je tedy možné řídit se i svou vlastní strategií. Základním parametrem pro výběr konkrétní strategie je váš vztah k riziku. V rámci DIP je během jeho trvání možné investice do jednotlivých nástrojů flexibilně měnit. Vždy by ale důležitým faktorem při rozhodování měl být počet let, které vám zbývají do odchodu na penzi.

Konzervativní strategie
Tuto strategii obecně volí ti investoři, kteří kladou důraz především na nízké riziko a jsou ochotni akceptovat jen velmi malé kolísání hodnoty investice. Tato strategie tak může být vhodná pro osoby ve věku kolem 55 let, které se pro DIP rozhodnou na poslední chvíli. Optimálním investičním nástrojem v této strategii může být investice do nástrojů s nízkou kolísavostí, kterými jsou například investiční fondy zaměřené na kvalitní komerční nemovitosti s očekávaným průměrným zhodnocením 5 % ročně. Takovéto fondy dosahují často druhé nejnižší hodnoty rizikovosti investic na sedmistupňové škále SRI. Pokud budete do tohoto typu fondů odkládat 20 000 Kč měsíčně po dobu 10 let, vaše koncová částka se bude rovnat po započtení očekávaného průměrného ročního zhodnocení 3,58 mil. Kč.
Vyvážená strategie
Tato strategie je obecně optimální pro investory, kteří si jsou vědomi, že zvýšená tržní rizika vedou k zajímavým zhodnocením a jsou ochotni je akceptovat. Tato strategie může být obecně vhodná pro osoby kolem 40 až 55 let věku, které jsou na svém kariérním vrcholu a mají stabilní příjem. Až doposud řešily jiné priority, například investice do bydlení. Nyní ale již není důvod spoření na stáří odsouvat. Je nejvyšší čas začít myslet na „zadní kolečka”. Vhodnou volbou konkrétního investičního nástroje pro vyváženou strategii může být například rovnocenná kombinace investice do konzervativního produktu s dynamickým produktem, jakým jsou například akciové investiční fondy. Pokud budete při očekávaném průměrném 7% ročním výnosu odkládat například 12 000 Kč měsíčně po dobu 10 let, koncová částka dosáhne 2,13 mil. Kč.
Dynamická strategie
Tuto strategii obecně volí ti, kdo si uvědomují, že hodnota některých, zejména rizikovějších investic, může v čase kolísat, a mají před sebou relativně dlouhý investiční horizont, například je jim méně než 40 let. Kolísání hodnoty investice v čase pro ně tedy není překážkou a dokáží jej akceptovat. V tomto případě lze sáhnout i po dynamických investičních nástrojích, které jsou schopny doručit výrazné roční zhodnocení v průměru kolem 9 % či více. Stačí tak měsíčně odkládat i relativně nižší částky pro dosažení kýženého finančního cíle.
Pokud do takové strategie budete například odkládat částku 2 500 Kč měsíčně po dobu 35 let, koncová částka bude po započtení očekávaného průměrného ročního zhodnocení rovna 7,05 mil. Kč. V případě, že budete odkládat 3 500 Kč měsíčně po dobu 25 let, koncová částka dosáhne 3,88 mil. Kč.
Ať se již rozhodnete pro jakoukoliv strategii, vždy platí, že čím delší je doba investování, tím vyšší je podíl zhodnocení na cílové částce. Jinými slovy řečeno, čím delší dobu si investujete, tím méně musíte obětovat ze svého. Důvodem je tzv. složené úročení (jde vlastně o výnosy z postupně akumulované částky, která se zvyšuje nejen díky vašim penězům, ale i jejich zhodnocováním v čase), kvůli kterému se brzký start spoření na penzi skutečně vyplatí. Investujete-li například 1 000 Kč měsíčně při očekávaném ročním zhodnocení 7 % po dobu 10 let před důchodem, budou vaše vlastní peníze tvořit téměř ¾ cílové sumy. Když vám ale do důchodu zbývá 40 let, pak může při stejném očekávaném ročním zhodnocení až ¾ koncové sumy tvořit výnos z vámi investovaných prostředků.
Vlastní peníze vs. potenciální výnos investice
Na 10letém horizontu tvoří vlastní peníze téměř 3/4 koncové částky. Na 40letém horizontu je to obráceně – 3 ze 4 korun, které získáte, jste do spoření sami nemuseli vložit, ale obdrželi je jako výnos.
