Změny v penzijním spoření: Co přináší 1. červenec 2024?
2. 7. 2024
5 min.
Od 1. července 2024 se mění podmínky pro státní příspěvky ke spoření na důchod v rámci penzijních fondů, které se dotknou více než 4 milionů Čechů s tímto produktem. Změny se týkají minimální i maximální částky, na kterou je možné čerpat státní příspěvek, i způsobu jeho výpočtu. Všechny změny jsou projevem snahy státu, aby si lidé na stáří spořili více než dosud a zvýšili tím své šance, že si budou moci díky dobrovolnému spoření na stáří vylepšit životní úroveň ve stáří.
Úpravy se přitom nijak nedotýkají nového produktu spoření na stáří, kterým je od ledna 2024 dlouhodobý investiční produkt (DIP). Co se tedy se začátkem letních prázdnin mění a co to pro vás znamená?
1. Zvýšení maximálního státního příspěvku
Největší změnou je zvýšení maximálního státního příspěvku z 230 Kč, které platily do 30. 6. 2024, na 340 Kč měsíčně.
2. Zvýšení hranice pro maximální státní příspěvek
Maximální příspěvek bude ale nově dostupný pouze těm z vás, kteří si budou spořit minimálně 1 700 Kč měsíčně. Doposud stačilo k dosažení maximálního státního příspěvku odkládat si každý měsíc jen 1 000 Kč.
3. Zvýšení spodní hranice pro přiznání státního příspěvku
Současně dochází i ke zvýšení spodní hranice, od které mají lidé nárok na státní příspěvek. Ti, kteří spoří méně než 500 Kč měsíčně, o něj přijdou zcela. Doposud přitom stačilo odkládat si alespoň 300 Kč měsíčně.
4. Změna způsobu výpočtu státní podpory
Namísto dosavadního pásmové způsobu určování státní podpory podle výše spořené částky se zavádí jednodušší způsob jejího výpočtu – v pásmu od 500 Kč do 1 700 Kč jde vždy o 20 % odkládané částky. Nad tuto hranici se státní podpora dále nezvyšuje. Stejně tak platí, že na státní podporu nemá nárok ten, kdo si spoří jen 499 Kč a méně. Jak se mění určení výše státní podpory, znázorňuje tato tabulka:
5. Změny pro starobní důchodce
Ti z vás, kteří již mají přiznaný důchod, přijdou o nárok na státní podporu. V platnosti pro ně však zůstává možnost využití daňových odpočtů (v případě, že mají současně i příjem a platí z něho daň).
Novým podmínkám budou muset být přizpůsobeny nejen nové, ale také stávající smlouvy. To znamená, že klienti budou muset aktivně upravit své měsíční příspěvky, aby o státní příspěvek nebo jeho maximální výši nepřišli (pokud nové podmínky nesplňují).
Úpravy již od Nového roku
K významným změnám v penzijním spoření přitom došlo již na začátku roku 2024. Maximální daňová úleva se zdvojnásobila z 24 000 Kč na 48 000 Kč ročně. Tím se na první pohled vyrovnala daňovému zvýhodnění, které začalo ve stejný den platit pro nově zavedený dlouhodobý investiční produkt (DIP). V případě penzijka však platí, že si můžete ze základu daně z příjmů odečíst pouze částku, kterou si odložíte nad 1 700 Kč. Důvodem je zamezení zdvojení formy státní podpory – protože do částky 1 700 Kč měsíčně čerpáte státní příspěvek, daňová úleva se logicky vztahuje až na sumu, kterou si odložíte nad tuto hranici. Abyste tak dosáhli na maximální daňovou úlevu, musíte si měsíčně v rámci penzijka odložit alespoň 5 700 Kč.
Naproti tomu DIP vám umožňuje odečíst si z daní jakoukoli roční částku do 48 000 Kč, avšak hned od první koruny. K maximalizaci daňového zvýhodnění vám s DIPem stačí odložit si v jakékoli frekvenci v průběhu jednoho kalendářního roku 48 000 Kč, což odpovídá 4 000 Kč měsíčně. Měsíční frekvence přitom v rámci DIP není pro přiznání daňového zvýhodnění podmínkou (na rozdíl od penzijka, kde si musíte spořit pravidelně každý měsíc, abyste obdrželi státní příspěvek).
Dlouhodobý investiční produkt (DIP)
Změny, které vstoupí v platnost od 1. července 2024, se nijak nedotknou dlouhodobého investičního produktu (DIP), který byl státem uveden na trh 1. ledna 2024. Podmínky a výhody tohoto produktu spoření na důchod zůstávají beze změn, což znamená, že účastníci DIP mohou nadále využívat stávající podmínky a příspěvky bez jakýchkoli nových omezení nebo požadavků.
Vlastní peníze vs. potenciální výnos investice
Na 10letém horizontu tvoří vlastní peníze téměř 3/4 koncové částky. Na 40letém horizontu je to obráceně – 3 ze 4 korun, které získáte, jste do spoření sami nemuseli vložit, ale obdrželi je jako výnos.