Finanční nezávislost na stáří a jak jí dosáhnout
30. 7. 2024
6 min.
Finanční nezávislost je stav, kdy jsou finanční prostředky, které máte k dispozici, dostatečné na to, aby pokryly vaše nutné výdaje, aniž byste museli pracovat. Proč je tento cíl důležitý obzvláště ve stáří a co dělat, abyste ho dosáhli?
Po odchodu do důchodu obvykle přestáváme vydělávat, přitom chceme i tyto roky prožít kvalitně a podle svých představ. Pokud máte dostatek vlastních zdrojů k použití ve stáří, můžete se věnovat sami sobě a své rodině, koníčkům, cestování nebo si plnit další sny, na které v produktivním věku zkrátka nezbýval čas, aniž byste čelili stresu z nedostatku peněz nebo dokonce existenčním starostem. Naopak obavy, zda vyjdete s penězi, mohou negativně ovlivňovat vaše zdraví a znehodnotit roky, které prožijete v důchodu.
Každý z nás navíc alespoň tuší, že státní důchodový systém se – zejména kvůli stárnutí populace – potýká a téměř jistě po několik dekád bude potýkat s problémy, a že se proto podmínky státního důchodu a jeho výše mohou v průběhu příštích let spíše zhoršovat. Finanční nezávislost vám umožní, aby se kvalita vašeho života neodvíjela od toho, v jakém stavu bude státní pokladna a jak se bude vyvíjet populační křivka v České republice.
Důležitým aspektem spokojeného stáří je také důstojnost a soběstačnost – mít dostatek financí v důchodu znamená, že nemusíte záviset na „milodarech“ od rodiny nebo na sociálních dávkách, ale že jste to naopak vy, kdo podle své vůle může v případě potřeby podpořit rodinu nebo dokonce přispívat na dobročinnost.
Finanční nezávislost ve stáří vám přinese klid, svobodu a možnost žít život podle vlastních představ. Co ale udělat pro to, abyste takového stavu dosáhli i vy? Zde je pět tipů, jak finanční nezávislosti v důchodu dosáhnout nebo se jí alespoň přiblížit:
Rozhodněte se: Prvním krokem je rozhodnutí, že chcete být jednoho dne skutečně finančně nezávislí. Mějte na paměti, že výsledky se nedostaví okamžitě, ale až za několik let. Důležité je stát si za svým rozhodnutím a na svém cíli trpělivě a soustavně pracovat.
Vzdělávejte se: Pokud jste to dosud nedělali, seznamte se s produkty spoření na stáří a se základními principy investování. Začněte sledovat informace o investování a pasivním příjmu (důchodové rentě). Knihy, blogy, videa, semináře nebo podcasty jsou užitečnými zdroji informací, abyste se mohli kvalifikovaně rozhodnout, do jakých produktů nebo aktiv budete právě vy odkládat peníze na stáří. Začít můžete třeba knihou “Inteligentní investor” od Benjamina Grahama (o níž známý investor Warren Buffet prohlásil, že se jedná o nejlepší knihu o investování, jaká kdy byla napsána).
Poraďte se: Jestliže se vám nedaří do investování alespoň v základní rovině proniknout nebo se nedokážete zorientovat v tom, co trh nabízí, nevzdávejte to! Obraťte se na finančního poradce, na kterého máte reference ideálně od svých přátel, rodiny či důvěryhodných známých. Pamatujte, že nejhorší je v tomto směru nedělat nic, a že vždy máte možnost využít služeb investičních zprostředkovatelů či finančních poradců, kteří mají přehled o trhu a pomohou vám sestavit váš osobní finanční plán včetně zajištění na stáří.
Dávejte si peníze stranou pravidelně: Určete částku, kterou můžete nyní pravidelně odkládat. Čím vyšší tuto částku stanovíte, tím rychleji se k finanční nezávislosti dostanete. Částku ale můžete zvyšovat postupně s tím, jak se vám budou např. zvyšovat příjmy nebo se bude měnit vaše životní situace a výdaje. Zajistit pasivní příjem ve stáří vám mohou i relativně malé pravidelné úspory, pokud máte před sebou dostatečně dlouhou dobu investování. Určit tuto částku podle vašeho věku a postoji k riziku vám pomůže naše důchodová kalkulačka.
Minimalizujte zbytečné výdaje: Odmítněte zbytečnou spotřebu a život na dluh. Každá zbytná útrata nebo splátka dluhu na něco, co nebylo účelné, může oddálit dosažení vaší finanční nezávislosti. Zaměřte se raději na zážitky a smysluplně strávený čas.
Starejte se dobře o své peníze: Nechte své peníze, aby pro vás pracovaly, a ne aby všechny vaše úspory ležely ladem na běžném účtu s nulovým zhodnocením. Sestavte si různorodé investiční portfolio, které bude obsahovat různé investiční nástroje a produkty, abyste snížili riziko ztráty, a naopak stabilizovali svůj výnos.
Pamatujte, že finanční nezávislost není jen pro milionáře! Dosáhnout jí můžete i vy, pokud se pro tento cíl pevně rozhodne a systematicky na něm budete pracovat.
Vlastní peníze vs. potenciální výnos investice
Na 10letém horizontu tvoří vlastní peníze téměř 3/4 koncové částky. Na 40letém horizontu je to obráceně – 3 ze 4 korun, které získáte, jste do spoření sami nemuseli vložit, ale obdrželi je jako výnos.